1891. gadā, kad jaunais Karls Fazers Helsinkos atvēra savu pirmo kafejnīcu, aizsākās stāsts vienam no pašlaik pasaulē pazīstamākajiem Somijas zīmoliem Fazer. Šodien, 125 gadus vēlāk, Fazer ir veiksmīgs, starptautisks ģimenes uzņēmums – Fazer Grupā kopumā strādā vairāk nekā 15 000 darbinieku astoņās valstīs, to skaitā arī vairāk nekā 350 darbinieku Latvijā. 

"Mūsu izaugsmes un ilgtspējīgas darbības pamatā ir populārie zīmoli, nepārtraukta attīstība un kopīgā vēlme – radīt garšas baudījumu mūsu produktu piekritējiem un lietotājiem. Mums ir svarīgi noturēt Fazer konkurētspēju vietējā tirgū. Konkurētspēja un labi finanšu rezultāti dod mums iespēju attīstīties, arvien vairāk investēt, lai palielinātu eksporta apjomus un radītu vairāk darba vietas Somijā un citos tirgos. Mēs raugāmies uz uzņēmuma attīstību ilgtermiņā, tikai tad mēs varam plānot un attīstīt mūsu biznesu, sekojot norisēm tirgū”, saka Fazer Grupas prezidents un izpilddirektors Kristofs Fitztums (Christop Vitzthum).

Galvenais Fazer 125. jubilejas notikums būs šogad rudenī – jaunā apmeklētāju centra atvēršana Somijas pilsētā Vantā (Vantaa), blakus Fazer rūpnīcai. Tas apmeklētājiem piedāvās visaptverošu informāciju par uzņēmumu, iepazīstinot ar Fazer plašo produktu klāstu, vēsturi, korporatīvo atbildību un inovācijām.

Visas trīs Fazer konditorejas izstrādājumu ražotnes un cepumu rūpnīca ir Somijā, savukārt maize tiek cepta ražotnēs Somijā, Lietuvā un Latvijā. Fazer Somijā pieder arī piecas maiznīcas, 40 Fazer ceptuves lielveikalos, kā arī 600 restorāni, 9 Fazer kafejnīcas, 5 Fazer maizes veikali un dzirnavas. Pēdējo trīs gadu laikā Fazer Somijā ir investējis aptuveni 100 miljonu eiro jaunajā apmeklētāju centrā Vantā un lakricas ražošanas līnijā Laperantas (Lappenranta) konditorejas izstrādājumu rūpnīcā. Turpmāko trīs gadu laikā Somijā ir plānots papildus investēt vairāk nekā 100 miljonus eiro.

“Ja salīdzinām ar Somiju, tad Fazer vēsturi Latvijā tikai sākam rakstīt. Pirmais Fazer vēstnieks Latvijā bija Karl Fazer šokolāde, ko kā iekārojamu saldumu 80-tajos gados atveda no ārvalstu ceļojumiem. Fazer maiznīca Ogrē tika izveidota vēlāk - 2001. gadā, un šodien tā ir viena no vadošajām ceptuvēm Latvijā, kuras saražoto produkciju eksportē uz Igauniju, Lietuvu un Somiju. Patērētāji augstu novērtē Fazer zīmolu produktu kvalitāti un izcilo garšu. Savukārt kā uzņēmums Fazer tiek vērtēts kā atbildīgs darba devējs un uzticams partneris. Pagājušogad, investējot vairāk nekā 5 miljonus eiro jaunas, modernas kūku ražotnes būvniecībā un esošās maiznīcas paplašināšanā, ir sākta jauna nodaļa Fazer vēstures stāstā Latvijā. Pēc paplašināšanās Ogres ražotnē strādā vairāk nekā 360 darbinieku, un esam lielākais darba devējs Ogres novadā. Sekmīgas uzņēmuma ilgtermiņa attīstības stūrakmens ir kompetenti un lojāli darbinieki, tāpēc turpināsim strādāt pie tā, lai Fazer kļūtu par vienu no pievilcīgākajiem darba devējiem ne tikai pārtikas nozares uzņēmumu vidū”, saka Fazer maiznīcu Baltijā izpilddirektors Mindaugs Snarskis (Mindaugas Snarskis).

Šogad arī aprit 150 gadi kopš Fazer uzņēmuma dibinātāja Karla Fazera dzimšanas, un par godu šim notikumam Somijas monētu kaltuve izdevusi īpašu piemiņas monētu. Oficiālais monētas nosaukums ir
"Karl Fazer and Finishness”
. Monētas aversa pusē ir lauku irbes spalvu palielinājums, kas simboliski attēlo Karla Fazera mīlestību uz dabu un kaislību uz medībām. Otrā monētas pusē ir kakao koks ar trīs kakao pākstīm, godinot Karla Fazera konditora karjeru un viņu kā industriālās saldumu ražošanas pamatlicēju Somijā. Šī jubilejas monēta tiks izlaista ar nominālo vērtību 10 un 20 eiro, tā noteikti interesēs numismātus.

Par Fazer
Fazer ir starptautisks ģimenes uzņēmums, kurš specializējas maizes, saldumu un cepumu ražošanā, kā arī ēdināšanas pakalpojumu sniegšanā. Uzņēmums strādā astoņās valstīs, un tā produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā 40 valstīm. Fazer misija ir radīt garšas baudījumu. Jau kopš uzņēmuma dibināšanas 1891. gadā tā panākumu pamatā ir izcila produktu un pakalpojumu kvalitāte, spēcīgi zīmoli, kompetenti darbinieki, kā arī atbildīga pieeja it visā, kas tie darīts. 

Fazer Grupas neto apgrozījums 2014. gadā sasniedza gandrīz 1,6 miljardus eiro, uzņēmumā strādā vairāk nekā 15 tūkstoši darbinieku. Fazer savā darbībā ievēro stingrus ētikas principus, kas ir balstās uz uzņēmuma vērtībām un ANO ilgtspējīgas uzņēmējdarbības nosacījumiem. Šogad Fazer svin 125. veiksmīgas darbības gadu, kā arī uzņēmuma dibinātāja Karla Fazera 150. dzimšanas dienas jubileju!

Fazer Latvija ir viens no maizes tirgus līderiem, kas strādā ar diviem zīmoliem – Fazer un Druva. Maize tiek cepta mūsdienīgā ražotnē Ogrē, kas ir viena no tradīcijām bagātākajām maizes ceptuvēm Latvijā. Savukārt Fazer saldumi, no kuriem Latvijā populārākie ir šokolādes Karl Fazer un Geisha, tiek ražoti Somijā. 2014. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 16,79 milj. eiro. Uzņēmumā strādā vairāk nekā 350 darbinieku, un tas ir lielākais darba devējs Ogrē.